Alfabet rynku nieruchomości wtórnych, czyli co nas czeka w 2015 roku

Eksperci Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości komentują najważniejsze wydarzenia i zjawiska na rynku nieruchomości w 2015 roku. Sprawdzają jak na rynek wtórny wpłyną nowe warunki kredytowania mieszkań? I jak zareaguje branża na działalność Funduszu Mieszkań na Wynajem oraz planowane zmiany w programie MdM? W tym roku mija też 20 lat funkcjonowania najstarszej w kraju organizacji zawodowej pośredników i zarządców nieruchomości – PFRN..


A – Akcja „Drzwi otwarte”
Ciesząca się ogromnym zainteresowaniem klientów ogólnopolska akcja, organizowana przez PFRN w marcu każdego roku, podczas której można bezpłatnie skorzystać z fachowego wsparcia pośredników w obrocie nieruchomościami. Profesjonaliści, wykorzystując wiedzę z wielu dziedzin, m.in. prawa i gospodarki nieruchomościami oraz doświadczenie liczone w setkach przeprowadzanych transakcji, są w stanie pomóc klientom w uniknięciu szeregu kłopotów, rozczarowań czy wpadek. Co roku w akcji bierze udział ponad 100 biur z całego kraju.

B – „Bezpieczny najem”.
Krajowa kampania, organizowana przez PFRN w sierpniu i wrześniu, skierowana do studentów w okresie, kiedy są szczególnie narażeni na nieuczciwe i nieetyczne praktyki pseudopośredników. Żacy, którzy biorą w niej udział mogą liczyć na fachową pomoc w znalezieniu odpowiedniego mieszkania i bezpiecznym przejściu przez niezbędne do zakończenia transakcji procedury. W akcji co roku bierze udział ponad sto biur nieruchomości z całego kraju. Utworzony w grudniu 2013 roku jako odpowiedź na deregulację zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Dostępny na stronie www.prfn.pl zawiera już ponad 5000 nazwisk. Każdy zainteresowany znajdzie tu informacje o osobie wykonującej zawód pośrednika, m.in. opis jej wykształcenia i zawodowego doświadczenia.

C – Centralny Rejestr PFRN.
W Rejestrze widnieją jedynie profesjonaliści, absolwenci specjalistycznych studiów podyplomowych i kursów, legitymujący się licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości PFRN. Baza ta stale się powiększa.

D – Deregulacja.
Zniesienie wymogów dotyczących poziomu wykształcenia i kwalifikacji w zawodach pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości zdominowało rynek nieruchomości wtórnych w 2014 roku i definiuje 2015 rok. Deregulacja została źle oceniona przez Polaków – 71 proc. pytanych przez PFRN klientów było zaskoczonych tą decyzją oraz pośredników - 55 proc. zauważyło wzrost nieuczciwych i nieetycznych zachowań rynkowych. W 2015 roku Polska Federacja Rynku Nieruchomości podejmie dalsze działania promujące usługi profesjonalnych pośredników i zarządców oraz rozwijające system licencjonowania i podnoszenia jakości tych usług.

E – Europejska Rada Nieruchomości (CEPI).
Połączenie pod koniec 2014 roku Europejskiej Konfederacji Nieruchomości (CEI) i CEPI, której PFRN jest członkiem, czyli zrzeszenie 250 tys. pośredników i zarządców nieruchomości z Europy, tworzy silną reprezentację i daje możliwości skutecznej realizacji potrzeb profesjonalistów działających na rynku nieruchomości. Priorytetem będą regulacje dotyczące kwalifikacji zawodowych, wspólne zasady edukacyjne, energooszczędne rozwiązania w zarządzaniu budynkami i polityka czynszowa.

F – Fundusz Mieszkań na Wynajem.
Pierwsze oferowane przez Fundusz mieszkania, zdaniem 77 proc. pytanych przez PFRN pośredników, nie wpłyną na sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym oraz na poziom ich wynajmu (tak uważa 69 proc.). Ceny zaś – według 54 proc. ankietowanych - zmaleją tylko w przypadku mieszkań na wynajem, przy sprzedaży pozostaną bez zmian (63 proc. odpowiedzi).

G – Grunty rolne i leśne na sprzedaż!
Wobec z kończącego się w 2016 roku okresu przejściowego i zniesienia ograniczeń kupna przez podmioty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, można spodziewać się spekulacyjnego wzrostu cen ziemi rolnej.

H – Hasło.
„Profesjonalni od 20 lat” – to hasło XX Kongresu PFRN, który odbędzie się 22 i 23 maja w Warszawie. Doroczne Kongresy PFRN są najważniejszym głosem środowiska. Podczas wykładów i dyskusji panelowych profesjonaliści i pasjonaci rynku nieruchomości poruszają najbardziej palące oraz aktualne zagadnienia. Kongres to równocześnie największe wydarzenie w branży, gromadzące około 300-400 osób, reprezentantów: biur nieruchomości, zarządców nieruchomości, banków, pośredników finansowych oraz firm ubezpieczeniowych.

I – Inwestycje na rynku pierwotnym…
W 2015 roku, z uwagi na fakt, że w 2013 roku rozpoczęto niewiele budów, zostanie oddanych do użytku mniej mieszkań na rynku pierwotnym. Deweloperzy nie wykluczają też podniesienia cen mieszkań, co może się przełożyć na wzrost zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie